DR2260D30U
DR2260D30U
DR2260D30U
DigiKey Part Number
CC2266-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR2260D30U
Description
SSR RELAY SPST-NO 30A 48-600V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) SSR with Integrated Heat Sink
EDA/CAD Models
DR2260D30U Models
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
48 V ~ 600 V
Series
Load Current
30 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C