DR2260A20U is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Crouzet
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Crouzet
In Stock: 2
Datasheet
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) SSR with Integrated Heat Sink
DR2260A20U
DR2260A20U
DR2260A20U
DigiKey Part Number
CC2259-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR2260A20U
Description
SSR RELAY SPST-NO 20A 48-600V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DR2260A20U Models
Category
Voltage - Input
90 ~ 280VAC/DC
Mfr
Voltage - Load
48 V ~ 600 V
Series
Load Current
20 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C