CL240A10R
DigiKey Part Number
2266-CL240A10R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL240A10R
Description
SSR RELAY SPST-NO 10A 24-280V
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
EDA/CAD Models
CL240A10R Models
Category
Voltage - Input
90 ~ 250VAC
Mfr
Voltage - Load
24 V ~ 280 V
Series
Load Current
10 A
Packaging
Box
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C