B53TP25C-10
DigiKey Part Number
B53TP25C-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B53TP25C-10
Description
SSR RELAY 3PST-NO 25A 48-530V
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) 3PST-NO (3 Form A) Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B53TP25C-10 Models
Category
Voltage - Input
90 ~ 140VAC
Mfr
Voltage - Load
48 V ~ 530 V
Series
Load Current
25 A
Packaging
Tube
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C