R11-2-20.0A-R06CV-V
DigiKey Part Number
R11-2-20.0A-R06CV-V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R11-2-20.0A-R06CV-V
Description
CIR BRKR MAG-HYDR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Magnetic (Hydraulic Delay) 20A 250 V AC 65 V DC Rocker Panel Mount
Category
Current Rating (Amps)
20A
Manufacturer
Sensata-Airpax
Voltage Rating - AC
250 V
Series
Voltage Rating - DC
65 V