SMBJ90CA
DigiKey Part Number
600-SMBJ90CATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ90CA
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
146V Clamp 4.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V