PFRA.185.2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 3.369
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 95
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 1.85 A Ih Through Hole Radial, Disc
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
PFRA.185.2
DigiKey Part Number
486-PFRA.185.2TR-ND - Tape & Reel (TR)
486-PFRA.185.2CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFRA.185.2
Description
PTC RESET FUSE 30V 1.85A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PFRA.185.2 Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Manufacturer
SCHURTER Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
110 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Type
Polymeric
Size / Dimension
0.472" Dia x 0.118" T (12.00mm x 3.00mm)
Voltage - Max
30V
Height - Seated (Max)
0.724" (18.40mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.85 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Trip (It)
3.7 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
40 A