CG10.6101.151
CG10.6101.151
CG10.6101.151
DigiKey Part Number
486-4076-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CG10.6101.151
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CG10.6101.151 Models
Category
Switch Features
Switch On-Off
Manufacturer
SCHURTER Inc.
Accomodates a Fuse
Yes (Fuse Not Included)
Series
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Packaging
Bulk
Termination
Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
Part Status
Active
Features
Voltage Selector
Connector Style
IEC 320-C14
Fuse Holder, Drawer
Drawer Sold Separate
Connector Type
Receptacle, Male Blades - Module
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 28.50mm x 81.00mm
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC
Ingress Protection
IP40
Number of Positions
3
Approval Agency
cULus, ENEC
Filter Type
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Base Product Number
Current Rating - Filter
1A