LU2B32FU | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4008-LU2B32FU-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LU2B32FU |
Description | REVERSER 32A 110-240V AC/DC |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Motor Starter, Reversible 110 ~ 240VAC, 110 ~ 220VDC Supply 32A 690V Load |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LU2B32FU Models |
Category | Control / Drive Type Motor Starter, Reversible |
Manufacturer Schneider Electric | Number of Motors 1 |
Series | Voltage - Load 690V |
Packaging Box | Current - Output 32A |
Part Status Active | Voltage - Supply 110 ~ 240VAC, 110 ~ 220VDC |
Type Module | Mounting Type DIN Rail |
Motor Type AC Motor | Operating Temperature -25°C ~ 70°C |