LC1F2100P7
DigiKey Part Number
4008-LC1F2100P7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1F2100P7
Description
CONT 2100A 3P 230V-50/60HZ
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 2100 A 230VAC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1F2100P7 Models
Category
Contact Rating (Current)
2100 A
Switching Voltage
1000VAC, 460VDC - Max
Operating Temperature
-5°C ~ 40°C
Must Operate Voltage
195.5 VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Must Release Voltage
69 VAC
Coil Voltage
230VAC