LC1DT80A6FD
DigiKey Part Number
4008-LC1DT80A6FD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1DT80A6FD
Description
TESYS 4P EVLK CTR 80A AC1 110VDC
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 80 A 110VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1DT80A6FD Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Series
Termination Style
Box Lug
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Obsolete
Must Operate Voltage
82.5 VDC
Must Release Voltage
11 VDC
Coil Voltage
110VDC
Operate Time
57.5 ms
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
80 A