LC1DT20MD
DigiKey Part Number
4008-LC1DT20MD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1DT20MD
Description
TESYS 4P CONTACTOR 20A AC-1 220V
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 20 A 220VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1DT20MD Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
154 VDC
Must Release Voltage
22 VDC
Coil Voltage
220VDC
Operate Time
72.45 ms
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
20 A