LC1D95M7
DigiKey Part Number
4008-LC1D95M7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D95M7
Description
3P CONT 95AC3 45KW 1NO 1NC 220VA
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 95 A 220VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D95M7 Models
Category
Switching Voltage
1000VAC - Max
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
187 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
66 VAC
Coil Voltage
220VAC
Operate Time
35 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
20 ms
Contact Rating (Current)
95 A