LC1D50AR7
DigiKey Part Number
4008-LC1D50AR7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D50AR7
Description
TESYS 3P EVLK CTR 50A 22KW AC3 4
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 50 A 440VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D50AR7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Manufacturer
Schneider Electric
Features
Auxiliary Contacts
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
374 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
132 VAC
Coil Voltage
440VAC
Operate Time
26 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
50 A