LC1D50AE7
DigiKey Part Number
4008-LC1D50AE7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D50AE7
Description
TESYS 3P EVLK CTR 50A 22KW AC3 4
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 50 A 48VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D50AE7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
38.4 VAC
Must Release Voltage
14.4 VAC
Coil Voltage
48VAC
Operate Time
26 ms
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
50 A