LC1D40G7
DigiKey Part Number
4008-LC1D40G7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D40G7
Description
3P OLD CONT 22KW 1NO 1NC 120VAC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 40 A 120VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-5°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
96 VAC
Must Release Voltage
36 VAC
Coil Voltage
120VAC
Contact Rating (Current)
40 A