LC1D40AU7
DigiKey Part Number
4008-LC1D40AU7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D40AU7
Description
TESYS 3P EVLK CTR 40A 18,5KW AC3
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 40 A 240VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D40AU7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
204 VAC
Must Release Voltage
72 VAC
Coil Voltage
240VAC
Contact Rating (Current)
40 A