LC1D40A6B7
DigiKey Part Number
4008-LC1D40A6B7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D40A6B7
Description
TESYS 3P EVLK CTR 40A18,5KWAC3 2
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 40 A 24VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D40A6B7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Termination Style
Box Lug
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
19.2 VAC
Must Release Voltage
7.2 VAC
Coil Voltage
24VAC
Contact Rating (Current)
40 A