LC1D25R7
DigiKey Part Number
4008-LC1D25R7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D25R7
Description
TESYS CONTACTOR
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 25 A 440VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D25R7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
352 VAC
Must Release Voltage
132 VAC
Coil Voltage
440VAC
Contact Rating (Current)
25 A