LC1D18G7
DigiKey Part Number
4008-LC1D18G7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D18G7
Description
TESYS CONTACTOR
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 18 A 120VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D18G7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
102 VAC
Must Release Voltage
36 VAC
Coil Voltage
120VAC
Operate Time
22 ms
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
18 A