LC1D1506F7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Schneider Electric
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 150 A 110VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
TeSys Deca-The New Generation Motor Starters
SEN66 Air Quality Monitor Sensor Evaluation Kit - Unboxing | DigiKey
LC1D1506F7
DigiKey Part Number
4008-LC1D1506F7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D1506F7
Description
CONTACTOR 150A 1F+1O 110V50 60 3
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D1506F7 Models
Category
Switching Voltage
1000VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Series
Termination Style
Box Lug
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
88 VAC
Must Release Voltage
33 VAC
Coil Voltage
110VAC
Operate Time
35 ms
Release Time
75 ms
Contact Rating (Current)
150 A