LC1D12GD
DigiKey Part Number
4008-LC1D12GD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D12GD
Description
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 12 A 125VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D12GD Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts, Suppressor
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
87.5 VDC
Must Release Voltage
12.5 VDC
Coil Voltage
125VDC
Operate Time
72.45 ms
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
12 A