CR1F265G7
DigiKey Part Number
4008-CR1F265G7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR1F265G7
Description
BISTABLE CONTAC TO R CR1F 3P AC3
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 265 A 127VAC/DC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
CR1F265G7 Models
Category
Contact Rating (Current)
265 A
Manufacturer
Schneider Electric
Switching Voltage
1000VAC - Max
Series
Termination Style
Box Lug
Packaging
Box
Operating Temperature
-15°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
107.95 VAC/DC