BSH1402P31F1A
DigiKey Part Number
4008-BSH1402P31F1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSH1402P31F1A
Description
MOTOR 140 IP65 KEYED INC BRK STR
Detailed Description
AC Motor Servomotor 4000 RPM 3.4kW 480VAC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
2124 / 15000
Power - Rated
3.4kW
Series
Size / Dimension
Square - 5.512" x 5.512" (140.00mm x 140.00mm)
Diameter - Shaft
0.945" (24.00mm)
Length - Shaft and Bearing
1.969" (50.00mm)
Mounting Hole Spacing
5.118" (130.00mm)
Voltage - Rated
480VAC