BMI1003P32A
DigiKey Part Number
4008-BMI1003P32A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMI1003P32A
Description
MOT 3P 100MM IP65 2,2KW KEY ENC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Servomotor 6000 RPM 2.1kW Absolute 208 ~ 480VAC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BMI1003P32A Models
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
1020 / 7200
Manufacturer
Schneider Electric
Power - Rated
2.1kW
Series
Encoder Type
Absolute
Packaging
Box
Size / Dimension
Square - 3.937" x 3.937" (100.00mm x 100.00mm)
Part Status
Active
Diameter - Shaft
0.750" (19.05mm)
Type
AC Motor
Length - Shaft and Bearing
1.570" (39.88mm)
Function
Servomotor
Mounting Hole Spacing
3.740" (95.00mm)
Voltage - Rated
208 ~ 480VAC