BMH1002T01A2A
DigiKey Part Number
4008-BMH1002T01A2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMH1002T01A2A
Description
MOTOR 100MM IP54 NOKEY ENC SINGL
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Servomotor 6000 RPM 1.45kW 240VAC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BMH1002T01A2A Models
Category
RPM
6000 RPM
Manufacturer
Schneider Electric
Torque - Rated (oz-in / mNm)
651.4 / 4600
Series
Power - Rated
1.45kW
Packaging
Box
Size / Dimension
Square - 3.937" x 3.937" (100.00mm x 100.00mm)
Part Status
Active
Diameter - Shaft
0.750" (19.05mm)
Type
AC Motor
Length - Shaft and Bearing
1.570" (39.88mm)
Function
Servomotor
Mounting Hole Spacing
3.740" (95.00mm)
Voltage - Rated
240VAC