ATS22D17S6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Schneider Electric
In Stock: 0
Datasheet
Soft Start / Stop 195V ~ 660V Supply 17A 230 ~ 600V Load
TeSys Island - The Innovative, Intelligent Motor Control Starter
Programming Basic Parameters on the Altistart ATS22 Soft Starter | Schneider Electric Support
ATS22D17S6
DigiKey Part Number
4008-ATS22D17S6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATS22D17S6
Description
SOFT STARTER-ATS22-CONTROL 220V-
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ATS22D17S6 Models
Category
Number of Motors
1
Manufacturer
Schneider Electric
Voltage - Load
230 ~ 600V
Series
Current - Output
17A
Packaging
Box
Wattage - Load
9000 W
Part Status
Last Time Buy
Voltage - Supply
195V ~ 660V
Type
Module
Interface
RS-485
Motor Type
AC Motor
Mounting Type
Chassis Mount
Control / Drive Type
Soft Start / Stop
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C