FN9260S-10-06-10
FN9260S-10-06-10
FN9260S-10-06-10
DigiKey Part Number
817-2008-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN9260S-10-06-10
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In
Category
Accomodates a Fuse
Yes (Fuse Not Included)
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Series
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Packaging
Bulk
Fuse Holder, Drawer
Fuse Holder, Twin Fused
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 29.50mm x 33.00mm
Connector Style
IEC 320-C14
Panel Thickness
0.024" ~ 0.059" (0.60mm ~ 1.50mm)
Filter Type
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Current Rating - Filter
10A