FN9255-10-06 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TE Connectivity Corcom Filters
In Stock: 136
Datasheet
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
FN9255-10-06
DigiKey Part Number
817-2710-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN9255-10-06
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FN9255-10-06 Models
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Series
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Packaging
Bulk
Features
Front Side Mount
Part Status
Obsolete
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 28.50mm x 21.50mm
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Approval Agency
CE, CQC, ENEC, UR
Current Rating - Filter
10A