FN3258-16-45 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Schaffner
In Stock: 116
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 8
Datasheet
SCHURTER Inc.
In Stock: 0
SCHURTER Inc.
In Stock: 1
Three Phase (Delta) EMC/EMI Line Filter 16 A DC ~ 60Hz Single Stage Terminal Block
Schaffner FN3258 Series | Digi-Key Daily
FN3258-16-45
DigiKey Part Number
817-1372-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN3258-16-45
Description
LINE FILTER 16A CHASSIS MOUNT
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)
480 V
Current
16 A
Series
Frequency - Operating
DC ~ 60Hz
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Configuration
Single Stage
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
277 V