Image for ZW-03-07-F-S-200-126 is not available
ZW-03-07-F-S-200-126
DigiKey Part Number
612-ZW-03-07-F-S-200-126-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-03-07-F-S-200-126
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER,
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZW-03-07-F-S-200-126 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.104" (2.642mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.200" (5.080mm)
Series
Length - Tail
0.126" (3.200mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
3
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)