ZF1-18-01-T-WT-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
GCT
In Stock: 3.893
Datasheet
Image for ZF1-18-01-T-WT-TR is not available
ZF1-18-01-T-WT-TR
DigiKey Part Number
ZF1-18-01-T-WT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZF1-18-01-T-WT-TR
Description
CONN FFC BOTTOM 18POS 1MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position FFC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
ZF1-18-01-T-WT-TR Models
Category
Locking Feature
Slide Lock
Manufacturer
Samtec Inc.
Cable End Type
Straight
Series
Contact Material
Phosphor Bronze
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Tin
Part Status
Active
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC
Actuator Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
18
Material Flammability Rating
UL94 V-2
Pitch
0.039" (1.00mm)
Housing Color
Natural
Termination
Solder
Actuator Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Base Product Number
Height Above Board
0.118" (3.00mm)