Image for TW-40-02-L-S-120-090 is not available
TW-40-02-L-S-120-090
DigiKey Part Number
612-TW-40-02-L-S-120-090-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-40-02-L-S-120-090
Description
CONN BRD STACK 2.00 40POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TW-40-02-L-S-120-090 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.167" (4.242mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.120" (3.048mm)
Series
Length - Tail
0.090" (2.286mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
40
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
0.377" (9.576mm)