Image for TW-24-04-T-D-180-035 is not available
TW-24-04-T-D-180-035
DigiKey Part Number
612-TW-24-04-T-D-180-035-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-24-04-T-D-180-035
Description
CONN BRD STACK 2.00 48POS
Detailed Description
48 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole
EDA/CAD Models
TW-24-04-T-D-180-035 Models
Category
Length - Overall Pin
0.555" (14.097mm)
Length - Post (Mating)
0.340" (8.636mm)
Series
Length - Stack Height
0.180" (4.572mm)
Length - Tail
0.035" (0.889mm)
Number of Positions
48
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Row Spacing
0.079" (2.00mm)