Image for TW-21-08-T-D-600-100 is not available
TW-21-08-T-D-600-100
DigiKey Part Number
612-TW-21-08-T-D-600-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-21-08-T-D-600-100
Description
CONN BRD STACK 2.00 42POS
Detailed Description
42 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole
EDA/CAD Models
TW-21-08-T-D-600-100 Models
Category
Length - Overall Pin
0.831" (21.107mm)
Length - Post (Mating)
0.131" (3.327mm)
Series
Length - Stack Height
0.600" (15.240mm)
Length - Tail
0.100" (2.540mm)
Number of Positions
42
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Row Spacing
0.079" (2.00mm)