Image for TW-21-08-LM-D-545-120 is not available
TW-21-08-LM-D-545-120
DigiKey Part Number
612-TW-21-08-LM-D-545-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-21-08-LM-D-545-120
Description
CONN BRD STACK 2.00 42POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TW-21-08-LM-D-545-120 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.166" (4.216mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.545" (13.843mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
42
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.831" (21.107mm)