Image for TW-12-07-S-Q-500-100 is not available
TW-12-07-S-Q-500-100
DigiKey Part Number
612-TW-12-07-S-Q-500-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-12-07-S-Q-500-100
Description
CONN BRD STACK 2.00 48POS
Detailed Description
48 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
TW-12-07-S-Q-500-100 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.152" (3.861mm)
Length - Stack Height
0.500" (12.700mm)
Series
Length - Tail
0.100" (2.540mm)
Number of Positions
48
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
4
Color
Black
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.752" (19.101mm)