Image for TW-08-11-L-D-140-070 is not available
TW-08-11-L-D-140-070
DigiKey Part Number
612-TW-08-11-L-D-140-070-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-08-11-L-D-140-070
Description
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
TW-08-11-L-D-140-070 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.187" (4.750mm)
Length - Stack Height
0.140" (3.556mm)
Series
Length - Tail
0.070" (1.778mm)
Number of Positions
16
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.397" (10.084mm)