Image for TW-08-03-T-S-310-110 is not available
TW-08-03-T-S-310-110
DigiKey Part Number
612-TW-08-03-T-S-310-110-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-08-03-T-S-310-110
Description
CONN BRD STACK 2.00 8POS
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole
EDA/CAD Models
TW-08-03-T-S-310-110 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.115" (2.921mm)
Length - Stack Height
0.310" (7.874mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
8
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.079" (2.00mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.535" (13.589mm)