TW-07-03-T-S-285-100
DigiKey Part Number
TW-07-03-T-S-285-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-07-03-T-S-285-100
Description
CONN BRD STACK 2.00 7POS
Detailed Description
7 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole
EDA/CAD Models
TW-07-03-T-S-285-100 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.150" (3.810mm)
Length - Stack Height
0.285" (7.239mm)
Series
Length - Tail
0.100" (2.540mm)
Number of Positions
7
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.079" (2.00mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.535" (13.589mm)