Image for TW-07-02-L-S-150-090 is not available
TW-07-02-L-S-150-090
DigiKey Part Number
612-TW-07-02-L-S-150-090-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-07-02-L-S-150-090
Description
CONN BRD STACK 2.00 7POS
Detailed Description
7 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
TW-07-02-L-S-150-090 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.137" (3.480mm)
Length - Stack Height
0.150" (3.810mm)
Series
Length - Tail
0.090" (2.286mm)
Number of Positions
7
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.377" (9.576mm)