Image for TW-04-10-L-D-355-110 is not available
TW-04-10-L-D-355-110
DigiKey Part Number
612-TW-04-10-L-D-355-110-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-04-10-L-D-355-110
Description
CONN BRD STACK 2.00 8POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TW-04-10-L-D-355-110 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.149" (3.785mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.355" (9.017mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
8
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.614" (15.596mm)