Image for TW-04-08-S-D-430-200 is not available
TW-04-08-S-D-430-200
DigiKey Part Number
612-TW-04-08-S-D-430-200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-04-08-S-D-430-200
Description
CONN BRD STACK 2.00 8POS
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
TW-04-08-S-D-430-200 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.201" (5.100mm)
Length - Stack Height
0.430" (10.922mm)
Series
Length - Tail
0.200" (5.080mm)
Number of Positions
8
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.831" (21.107mm)