Image for TW-02-07-G-T-515-090 is not available
TW-02-07-G-T-515-090
DigiKey Part Number
612-TW-02-07-G-T-515-090-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-02-07-G-T-515-090
Description
CONN BRD STACK 2.00 6POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TW-02-07-G-T-515-090 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.147" (3.734mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.515" (13.081mm)
Series
Length - Tail
0.090" (2.286mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
6
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
20.0µin (0.51µm)
Number of Rows
3
Color
Black
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.752" (19.101mm)