TSW-119-23-S-S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Connector Header Through Hole 19 position 0.100" (2.54mm)
TSW-119-23-S-S
DigiKey Part Number
SAM1073-19-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-119-23-S-S
Description
CONN HEADER VERT 19POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TSW-119-23-S-S Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions Loaded
All
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Shrouding
Unshrouded
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Mounting Type
Insulation Color
Black
Termination
Solder
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (2)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
0022284196Molex0900-0022284196-NDkr.0.00000Similar
4-103239-0-19TE Connectivity AMP Connectors0A26512-19-NDkr.0.00000Similar
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.19.91000kr.19.91
10kr.16.89600kr.168.96
100kr.14.35880kr.1,435.88
500kr.12.81720kr.6,408.60
1.000kr.12.20577kr.12,205.77
5.000kr.10.89668kr.54,483.40
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
In-Stock: 27
CONN HEADER VERT 49POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 47POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 46POS 2.54MM