TSW-119-08-G-S-RA
DigiKey Part Number
SAM1039-19-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-119-08-G-S-RA
Description
CONN HEADER R/A 19POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 19 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TSW-119-08-G-S-RA Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.119" (3.02mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Contact Finish Thickness - Post
3.00µin (0.076µm)
Termination
Solder
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Factory Stock: 327
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.20.99000kr.20.99
10kr.17.84100kr.178.41
100kr.15.16460kr.1,516.46
500kr.13.53616kr.6,768.08
1.000kr.12.89042kr.12,890.42
5.000kr.11.50795kr.57,539.75
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM
In-Stock: 7880
CONN HEADER R/A 49POS 2.54MM
In-Stock: 100
CONN HEADER R/A 48POS 2.54MM
In-Stock: 100
CONN HEADER R/A 47POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 46POS 2.54MM