Image for TSW-105-08-F-D-RA-010 is not available
TSW-105-08-F-D-RA-010
DigiKey Part Number
TSW-105-08-F-D-RA-010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-105-08-F-D-RA-010
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TSW-105-08-F-D-RA-010 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.219" (5.56mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
9
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C