Image for TSM-120-04-H-DV-P-TR is not available
TSM-120-04-H-DV-P-TR
DigiKey Part Number
TSM-120-04-H-DV-P-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSM-120-04-H-DV-P-TR
Description
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 40 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TSM-120-04-H-DV-P-TR Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Features
Pick and Place
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C