TCSD-13-D-09.50-01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for TCSD-13-D-09.50-01 is not available
TCSD-13-D-09.50-01
DigiKey Part Number
TCSD-13-D-09.50-01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCSD-13-D-09.50-01
Description
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.792' (241.30mm, 9.50")
Datasheet
EDA/CAD Models
TCSD-13-D-09.50-01 Models
Category
Pitch - Cable
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length
0.792' (241.30mm, 9.50")
Series
Color
Gray, Ribbon
Packaging
Bulk
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Cable Termination
IDC
Connector Type
Socket to Socket
Contact Finish
Gold
Number of Positions
26
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.079" (2.00mm)