TCMD-12-T-02.00-01-N
DigiKey Part Number
SAM8316-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCMD-12-T-02.00-01-N
Description
CABLE ASSEM 2MM 24POS M-F 2"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Plug 0.167' (50.80mm, 2.00")
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCMD-12-T-02.00-01-N Models
Category
Pitch - Connector
0.079" (2.00mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Pitch - Cable
0.039" (1.00mm)
Series
Length
0.167' (50.80mm, 2.00")
Packaging
Bulk
Color
Gray, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Plug
Cable Termination
IDC
Number of Positions
24
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.56.74000kr.56.74
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CABLE ASSEM 2MM 24POS M-F 6"
In-Stock: 188
CABLE ASSEM 2MM 24POS M-F 12"